Lucuma – prášek

product-lucumaCo je Lucuma?

Lucuma je ovoce, které roste do délky 4-8cm.
Pouteria Lucuma patří do rodu stromů, které byly dlouho používány v tradiční medicíně a jsou považovány za zdroj antioxidantů.
Lucuma je velmi populární v Peru a Chile díky své vynikající chuti, která je popisována jako podobná javorovému syrupu.  Plody lze jíst syrové, ale běžně jsou používány jako látky určené k aromatizaci zmrzlin a dezertů.
Ovoce je původem z údolí And; roste přirozeně v Peru, Ekvádoru, Kolumbii, Severní Chile a Bolívii. Snahy o pěstování lucumy mimo její původní stanoviště se shledaly s velmi omezeným úspěchem. Například, zatímco lucuma nyní roste v Kostarice, pokusy zavést ji do USA, doposud selhávají.

Zpracování

Lucuma prášek firmy Naturya pochází z Peru, kde se pěstuje za mírných podmínek, sezónních dešťů a vysoké relativní vlhkosti. Strom Pouteria Lucuma, který nese ovoce, obvykle dosahuje výšky asi 8-15 metrů a může produkovat až 500 ovoce za rok. Lucuma ovoce se sklízí v létě, v období od ledna do dubna. Lucumu lze jíst syrovou, ale jelikož snadno podléhá zkáze, je často dehydratována a rozemleta na prášek, který zachovává živiny a chuť.
Lucuma ovoce padá ze stromu dříve než je zralé a musí být skladováno v suchém seně, dokud nezměkne. Zralá lucuma je pečlivě omyta a poté nakrájena na malé kousky. Kousky jsou dehydratovány při teplotě nižší než 45°C, který pomáhá v lucumě udržet  živiny a znamená to, že zůstává zcela surový produkt. Po dehydrataci se sušené ovoce mele na jemný prášek, který může být uložen až na dva roky, aniž by došlo ke ztrátě chuti nebo živin.

Jak si vychutnat lucumu

Lucuma se běžně používá při výrobě domácí zmrzliny a může být použita pro ochucení a doplnění živin do široké škály dezertů. Její karamelová chuť znamená, že může být použita v téměř každém receptu, od karamel až po šlehané pěny, vhodná je kombinace s kakaovou drtí. Lze ji použít jako příchuť nebo sladidlo.
Lucuma je také skvělá ve smoothies. Lze jednoduše vmíchat lucumu prášek do sklenice mléka nebo vody. Neváhejte experimentovat.

Složení

100% Lucuma prášek

Obsah

300 g

Koupit na 001shop.cz