Maca – prášek

product-macaCo je Maca?

Maca je kořenová zelenina patřící do stejné rodiny jako zelí, brokolice a ředkev. Kořen maca roste pod zemí a zduřuje se během růstu podobně jako tuřín. Maca je vytrvalá rostlina, původem z And. Roste ve vysokých nadmořských výškách mezi 4000-4500 m v extrémních podmínkách intenzivního slunečního záření, silného větru a nízké vlhkosti vzduchu, jakož i při denních výkyvech teplot od 20°C do -10°C.
Předpokládá se, že se pěstuje více než 2000 let, maca se používá jako potravina a pro léčivé účely od prekolumbijské éry. Španělští osadníci brzy poznali její hodnotu. Jejich dobytek měl ve vysoké nadmořské výšce potíže s reprodukcí a místní obyvatelé And doporučili macu jako povzbuzovač plodnosti, což se ukázalo jako velmi úspěšná rada.
Legenda praví, že bojovníci Inků používali ke konzumaci macu jako zdroj energie, než šli do bitvy. Po dobytí města jim bylo zabráněno ji konzumovat s cílem chránit ženy před jejich sexuálním nutkáním.

Zpracování

Maca firmy Naturya se pěstuje organicky ve vysoké nadmořské výšce v Peru.
Plodina roste 8-9 měsíců a je sklízena v květnu nebo červnu, kdy většina listů rostliny stále ještě roste. Každá rostlina je vyhrabávána individuálně pomocí cashu.
Cashu je speciálně navržený nástroj se zakřivenou čepelí, určený k ochraně kořene maca během vykopávání. Jakmile je maca sklizena, je ponechána na suchém místě na slunci po  dobu 10-15 dní. Farmáři přikrývají macu na noc, aby se zabránilo poškození deštěm a mrazem. V této fázi procesu také ponechávají listy na mace, protože mají pocit, že dodávají kořenům sladší chuť.

Když jsou plodiny suché, tak se zváží a vyčistí před roztříděním dle kvality. Opět jsou znovu vyprány před nařezáním, pak jsou dehydrované při 45°C. Nakonec se maca namele na žlutý prášek, který jde v sáčcích do Naturya.

Jak užívat Maca

Maca se používá jako přísada po staletí. Nejjednodušší použití pro macu je vhodit ji do mixéru s hromadou jiných složek a vytvořit smoothie. Je to perfektní součást snídaňových směsí, potréninkových koktejlů nebo antioxidačních smoothie. Skvělá je s kakaem. Maca chutná výtečně v teplých nápojích během dlouhých zimních večerů. Pokud jste hladoví a nápoj vám nebude stačit, pak je možné macu zamíchat do jogurtu, nebo přidat do pomazánky na toust. Maca je užitečná přísada do pečení a může být použita ve všech dezertních receptech.

Složení

100% Organic Maca prášek

Obsah

300 g

Koupit na 001shop.cz